Pomivalni stroj je nepogrešljiv pomočnik v sodobni kuhinji, vendar lahko le s pravilnim nalaganjem dosežemo optimalne rezultate. Najprej odstranite večje ostanke hrane s posode, vendar je ni potrebno predhodno spirati. Posodo vedno naložite tako, da je umazana površina obrnjena proti šobam za vodo. Poskrbite, da se kosi ne prekrivajo, saj to preprečuje učinkovito čiščenje. Težje predmete postavite na spodnjo rešetko, lažje pa na zgornjo.
Razporeditev posode po tipih
Spodnji del pomivalnega stroja je namenjen večjim in težjim predmetom. Tu postavite lonce, ponve, večje krožnike in servirne posode. Zgornji del je idealen za manjše in lažje predmete kot so skodelice, kozarci in manjši krožniki. Posebej pozorni bodite pri razporejanju kozarcev – postavite jih med držala, nikoli enega na drugega, da preprečite poškodbe.
Nalaganje jedilnega pribora
Večina modelov pomivalnih strojev ima posebno košarico za jedilni pribor. Vilice in žlice naložite z ročaji navzdol, nože pa z ročaji navzgor zaradi varnosti. Pazite, da jedilni pribor ni preveč natlačen, saj se sicer ne bo dobro očistil. Če imate pribor iz različnih materialov, bodite pozorni, da srebro in nerjaveče jeklo ne prideta v stik, saj lahko pride do kemične reakcije.
Kaj ne sodi v pomivalni stroj
Čeprav je pomivalni stroj vsestransko uporaben, vsi predmeti niso primerni zanj. Izogibajte se pomivanju lesenih kuhinjskih pripomočkov, fine porcelanaste posode z zlatimi ali srebrnimi okrasi, ostrih nožev in posode s teflonskim premazom. Prav tako v pomivalni stroj ne sodijo aluminijasti predmeti, saj lahko potemnijo. Namesto tega jih operite ročno, podobno kot bi občutljivo perilo oprali ročno namesto v pralnem stroju.
Optimalna uporaba detergenta
Za brezhiben rezultat izberite kakovosten detergent, prilagojen vašemu modelu pomivalnega stroja. Količino detergenta prilagodite trdoti vode v vašem okolju. Preverite, ali vaš pomivalni stroj potrebuje tudi sredstvo za izpiranje in sol za mehčanje vode. Redna uporaba teh dodatkov bo zagotovila daljšo življenjsko dobo aparata, podobno kot pravilna uporaba pralnih sredstev podaljšuje življenjsko dobo pralnega stroja.
Skrb za pomivalni stroj
Redno čiščenje filtrov pomivalnega stroja je ključno za njegovo učinkovito delovanje. Priporočljivo je, da filtre očistite vsaj enkrat mesečno. Prav tako občasno obrišite tesnila vrat in preverite, ali so šobe za vodo zamašene. Enkrat mesečno zaženite prazen cikel z visokotemperaturnim programom in posebnim čistilom za pomivalne stroje, kar bo odstranilo morebitne maščobne obloge in vodni kamen.
Energetska učinkovitost gospodinjskih aparatov
Sodobni pomivalni stroji so zasnovani tako, da porabijo manj vode in elektrike kot ročno pomivanje posode. Za še večjo učinkovitost pomivalni stroj zaženite šele, ko je poln, vendar ne prenapolnjen. Izberite eko program, kadar posoda ni zelo umazana. Podoben pristop velja tudi za pralni stroj – polno naložen stroj z ustreznim programom porabi manj energije na enoto opranega perila.
Usklajevanje gospodinjskih aparatov v kuhinji
Pri načrtovanju kuhinje razmislite o postavitvi gospodinjskih aparatov. Vgradni hladilnik naj bo postavljen stran od virov toplote, vključno s pomivalnim strojem in pralnim strojem. Če imate vgradni hladilnik poleg pomivalnega stroja, poskrbite za ustrezno izolacijo med njima. To bo preprečilo, da bi toplota iz delujočega pomivalnega stroja vplivala na delovanje hladilnika in povečala porabo energije.
Prilagajanje nalaganja glede na model
Vsak model pomivalnega stroja ima svoje posebnosti. Nekateri sodobni modeli imajo prilagodljive košare, dodatne nosilce za kozarce na pecljih ali posebne predele za pomivanje pekačev. Podobno kot se programi pralnega stroja razlikujejo glede na tip perila, imajo tudi pomivalni stroji različne programe za različno posodo. Natančno preberite navodila proizvajalca in izkoristite vse funkcije vašega aparata.
Reševanje težav pri pomivanju
Če opazite, da posoda ni popolnoma čista, preverite, ali ste jo pravilno naložili. Pogosta napaka je preveč napolnjen pomivalni stroj ali nepravilno postavljena posoda, ki blokira pretok vode. Tudi zamašeni filtri ali šobe lahko povzročijo slabše rezultate. Če težava ni v nalaganju, preverite temperaturo vode – podobno kot pralni stroj tudi pomivalni stroj potrebuje ustrezno temperaturo za učinkovito delovanje.
Vzdrževanje kuhinjskih aparatov kot celote
Vsi gospodinjski aparati, vključno s pomivalnim strojem, pralnim strojem in vgradnim hladilnikom, potrebujejo redno vzdrževanje. Vsaj enkrat letno očistite kondenzator vašega vgradnega hladilnika, preverite odtočne cevi pri pralnem in pomivalnem stroju ter odstranite vodni kamen iz vseh aparatov, ki uporabljajo vodo. S tem boste podaljšali njihovo življenjsko dobo in zagotovili optimalno delovanje.